Zwyżki nożycowe i przegubowe – budowa, możliwości, zastosowanie

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie wielu firm bez dostępu do zwyżek. Podnośniki różnego typu usprawniają działanie przedsiębiorstw zajmujących się nie tylko pracami budowlanymi, remontowymi, instalacyjnymi, lecz także filmowaniem, rozwieszaniem reklam, organizacją imprez plenerowych czy przycinaniem drzew. Czym charakteryzują się zwyżki nożycowe i przegubowe?

Sprzęt do pracy na wysokości dostępny na rynku różni się między sobą nie tylko wysokością roboczą i wysięgiem bocznym, lecz także typem mechanizmu unoszącego kosz lub platformę. W zależności od potrzeb można kupić albo wynająć podnośniki koszowe nożycowe, przegubowe, masztowe lub teleskopowe.

Jaka jest budowa dwóch pierwszych typów?

Zwyżki nożycowe – budowa

Zwyżki nożycowe to rodzaj podnośników, w których platforma robocza unosi się i opada wyłącznie w jednej płaszczyźnie dzięki mechanizmowi rozkładanych nożyc. Mają charakterystyczny wygląd, dlatego trudno je pomylić z innymi podestami.

Największymi zaletami podnośników nożycowych są: duża stabilność, różna wielkość platformy roboczej oraz znaczny udźwig. Bez problemu można kupić lub wynająć zwyżkę o pokładzie liczącym nawet ponad 8 metrów, na którym jest w stanie komfortowo pracować jednocześnie do 6 osób.

Dodatkowy atut to dostępność maszyn o różnych wymiarach – także takich mogących przejechać przez wąskie przejścia i drzwi oraz mieszczących się w windach.

Gdzie wykorzystuje się podnośniki nożycowe?

W jakich sytuacjach przydają się podesty ruchome nożycowe? M.in. przy: prowadzeniu prac instalacyjnych, renowacyjnych i wykończeniowych w zamkniętych obiektach, montażu regałów wysokiego składowania, wykonywaniu murali, rozwieszaniu reklam wielkoformatowych oraz przy pracach fasadowych na zewnątrz.

Zwyżki przegubowe – budowa

Podnośniki przegubowe mają ramię z kilkoma punktami ruchomymi i koszem umieszczonym na końcu. Dzięki tym punktom ramię może się zginać pod różnymi kątami, żeby omijać przeszkody i docierać do trudno dostępnych miejsc.

Zwyżki przegubowe charakteryzują się dużą wysokością roboczą – nawet do ponad 40 m, znacznym wysięgiem bocznym – w niektórych modelach do 19 m oraz sporym udźwigiem. Kosz zazwyczaj mieści dwie osoby jednocześnie.

Żeby zapewnić stabilność tego typu maszynom rozkłada się podpory stabilizujące.

Gdzie wykorzystuje się zwyżki przegubowe?

Zwyżki przegubowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie dostęp do przestrzeni roboczej jest ograniczony. Jeśli prace na wysokości mają być prowadzone nad roślinnością, płotem, niewielkim budynkiem albo pod dachem z koniecznością ominięcia elementów instalacji, wykorzystuje się podnośniki przegubowe.

Nadają się do prac zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, chociaż przeważnie można je zobaczyć na otwartych placach budowy lub w gęsto zabudowanych obszarach miejskich. Tego typu maszyny kupują firmy z branży budowlanej, remontowej i montażowej, a wynajmują m.in. te organizujące eventy i imprezy plenerowe.

Gdzie kupić lub wynająć podnośniki nożycowe, przegubowe albo ładowarki teleskopowe? Sprawdź ofertę firmy Riwal: https://www.riwal.com/poland/pl-pl

Źródło zdjęć https://www.envato.com

Artykuł partnera