Hale magazynowe – rodzaje obiektów służących do przechowywania towarów

Hale magazynowe potrzebne są zarówno firmom zajmującym się produkcją, jak i tym, które specjalizują się wyłącznie w dystrybucji. Kolejne budynki powstają w pobliżu istotnych węzłów komunikacyjnych m.in. ze względu na rosnącą popularność e-handlu. Rozwój branży e-commerce znacząco wpływa na zapotrzebowanie na hale magazynowe i logistyczne. Jakie rodzaje obiektów mają do wyboru inwestorzy?

Hale magazynowe i produkcyjno-magazynowe są potrzebne wielu przedsiębiorstwom. Bez względu na to, czy prowadzi się firmę zajmującą się wytwarzaniem podzespołów elektronicznych, czy sprzedażą internetową akcesoriów dziecięcych, trzeba mieć przestrzeń do bezpiecznego przechowywania produktów zanim trafią do klientów.

W zależności od potrzeb inwestorów generalni wykonawcy zajmują się budową hal w różnych technologiach, o różnych konstrukcjach i sposobach składowania towarów. Jakie są rodzaje hal magazynowych?

Hale magazynowe murowane czy stalowe?

Hale przemysłowe w tym magazynowe i obiekty logistyczne mogą być stawiane z użyciem tradycyjnej technologii – murowane – albo oparte o konstrukcje stalowe. Budownictwo przemysłowe, czyli obszar branży budowlanej zajmujący się tworzeniem wielkopowierzchniowych hal produkcyjnych, handlowych czy magazynowych coraz częściej wykorzystuje konstrukcje stalowe. Dlaczego?

Ponieważ hale stalowe powstają szybciej niż murowane, wymagają mniejszych nakładów finansowych, a jednocześnie dają się stosunkowo łatwo rozbudować lub przebudować. Przy tym są wytrzymałe, odporne na działanie warunków atmosferycznych i lekkie, co jest istotne w niektórych przypadkach.

Nic więc dziwnego, że większość obecnie powstających magazynów to hale stalowe. Konstrukcje stalowe lub hybrydowe wykonywane przez doświadczone firmy takie jak np. Commercecon (https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-magazynowe/) spełniają wszystkie normy. Mogą służyć nawet do przechowywania towarów wymagających specjalnych warunków.

Hale magazynowe otwarte, półotwarte i zamknięte

Hale magazynowe dzieli się również ze względu na typ konstrukcji. Wyróżnia się hale:

– otwarte – przypominające wielkie altany, bez ścian bocznych, służące do magazynowania towarów odpornych na działanie czynników atmosferycznych,

– półotwarte – częściowo osłonięte, z dwiema albo trzema ścianami bocznymi, przeznaczone do przechowywania materiałów odpornych na zmiany temperatur i wilgotności powietrza,

– zamknięte – ze wszystkimi ścianami bocznymi i podłogą, wykorzystywane do składowania różnego rodzaju produktów, w tym artykułów spożywczych, ubrań, elementów wyposażenia wnętrz czy urządzeń elektronicznych.

Hale magazynowe niskiego, średniego i wysokiego składowania

Hala przemysłowa magazynowa może mieć różną wysokość użytkową, czyli wysokość maksymalną, na której przechowywane są towary. W zależności od tego parametru mówimy o magazynach:

– niskiego składowania – do 4,2 m

– średniego składowania – od 4,2 do 7,2 m

– wysokiego składowania – powyżej 7,2 m.

Te ostatnie mają najlepszy stosunek pomiędzy zajmowaną przestrzenią wyrażoną w metrach kwadratowych a jej wykorzystaniem, dlatego zyskują na popularności. Buduje się je zwłaszcza tam, gdzie ceny gruntu są wysokie albo obszar, który można wykorzystać jest ograniczony.

Artykuł partnera

Źródło zdjęć https://www.envato.com