Zlewy kuchenne jednokomorowe, dwukomorowe i półtorakomorowe – jaki zlew wybrać?

Zlewozmywak to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Trudno bowiem wyobrazić sobie przygotowywanie posiłków czy sprzątanie po kolacji bez dostępu do ciepłej, bieżącej wody i wygodnego urządzenia ułatwiającego mycie produktów spożywczych lub naczyń.

Na rynku dostępne są zlewy kuchenne wykonane z rozmaitych materiałów i dostępne w różnych kształtach, jednak najważniejszym kryterium ich klasyfikacji jest liczba komór. Jaki zlew – jedno-, dwu-, czy może półtorakomorowy – będzie najlepszy do Twojej kuchni? Poznaj wszystkie ich rodzaje i zdecyduj!

Zlewozmywaki kuchenne jednokomorowe

Zlewy jednokomorowe, to, jak sama nazwa wskazuje, zlewozmywaki wyposażone w jedną, dużą misę. Na przestrzeni lat to one pojawiły się jako pierwsze, dopiero z czasem ewoluując w takie, które wyposażone były w więcej komór.

Jedna komora nie jest synonimem malutkiego zlewu – istnieją bowiem modele o dużej głębokości i długości, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane nawet w przemysłowych kuchniach. Zwykle jednak jednokomorowe zlewy do użytku domowego są faktycznie mniejsze, niż ich wielokomorowe odpowiedniki. Sprawdzą się zatem doskonale zarówno w małych kuchniach, w których każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota, jak i domach, w których znajduje się zmywarka.

Stanowią też świetne rozwiązanie w projektach przewidujących miejsce na zlew w narożniku kuchni. Warto bowiem pamiętać, że mniejsza średnica zlewu niekoniecznie oznacza mniej miejsca – dostępne są głębokie modele, które z powodzeniem będą służyć nawet zapalonym kucharzom. Jednokomorowe zlewy kuchenne, np. zlewy granitowe w wymyślnych odcieniach doskonale komponują z minimalistycznymi kuchniami we wszystkich stylach i kolorach, stanowiąc wówczas jedynie tło, jeden z elementów wyposażenia, który nie rzuca się w oczy i nie przyciąga uwagi.

Praktyczne zlewy dwukomorowe

Zlewy z dwoma komorami są z reguły większe i pojemniejsze niż ich jednokomorowe odpowiedniki. Zostały zaprojektowane, żeby ułatwiać pracę w kuchni i doskonale to zadanie spełniają. Jedna komora może bowiem służyć do odkładania brudnych naczyń, podczas gdy druga będzie w pełni użyteczna podczas przygotowywania posiłku.

Dwukomorowe zlewy znajdują swoje zastosowanie zazwyczaj w domach, w których nie ma zmywarki, lub w których każdego dnia przygotowywane są posiłki dla kilkuosobowej rodziny – wygodne miejsce do opłukiwania produktów spożywczych, nabierania wody, mycia rąk i odkładania naczyń jest wówczas niezbędne. Zlewy takie świetnie pasują do dużych mieszkań i sporych kuchni – przez swój rozmiar mogą bowiem przytłaczać mniejsze pomieszczenia i zajmować cenne miejsce na blacie.

Stylowe, dwukomorowe zlewozmywaki ceramiczne i zlewy granitowe, dodatkowo wyposażone w praktyczne deski do krojenia i designerskie ociekacze, mogą stanowić ciekawy dodatek lub nawet punkt centralny kuchni, ożywiając nawet dość monotonną przestrzeń w stonowanych kolorach.

Poproszę coś pomiędzy”, czyli zlewozmywaki półtorakomorowe

Zlewy półtorakomorowe to świetne rozwiązanie zarówno do małych, jak i dużych kuchni. Nie są one tak duże, jak te dwukomorowe, jednocześnie oferując użytkownikom większość możliwości tychż. Duża komora może z powodzeniem służyć do odkładania brudnych talerzy, podczas gdy mała będzie idealna np. do opłukiwania warzyw. Ta druga, miniaturowa komora znajdzie swoje zastosowanie również podczas zmywania i płukania naczyń.

Zlewy tego typu często wyposażone są też we wbudowany ociekacz, przez co nie trzeba na blacie szukać dodatkowego miejsca na suszarkę do naczyń. Dostępne w tych modelach są zarówno zlewy ceramiczne i granitowe, jak i zlewozmywaki stalowe, które cieszą się dużym powodzeniem w przemysłowych kuchniach, ze względu na swoją higieniczną i łatwą w utrzymaniu czystości powierzchnię.

Zlewy takie szczególnie dobrze wyglądają w nowoczesnych kuchniach, w których królują chłodne, stonowane odcienie i stalowe sprzęty.

Artykuł partnera

Źródło zdjęć https://www.envato.com