O nie! Przebita opona – jak sobie z tym poradzić na drodze?

Dzisiaj opowiem Wam o jednej z tych sytuacji, której każdy kierowca wolałby uniknąć, ale zdarza się, że się z nią spotykamy. Mowa o przebiciu opony w trakcie jazdy. Pamiętam jak wtedy jechałem spokojnie, aż nagle usłyszałem to straszne „BUM!” i wiedziałem, że to właśnie opona mi się przebiła. Właśnie dlatego postanowiłem napisać ten wpis, żeby pokazać Wam, co zrobić, gdy spotka Was taki pech.

Na początek najważniejsze – nie wpadać w panikę! Wszyscy wiemy, że łatwo jest się zestresować, ale głowa do góry! Nie ma co się martwić, bo zaraz Wam opiszę, jak sobie z tym poradzić. Po pierwsze, gdy poczujemy, że coś jest nie tak z oponą, trzeba jak najszybciej, ale bezpiecznie, zwolnić i zjechać na pobocze. Pamiętajcie, aby włączyć światła awaryjne, żeby inni kierowcy wiedzieli, że mamy problem.

Teraz pora na ocenę sytuacji. Wysiadłem z auta, żeby sprawdzić, która opona jest przebita. No i okazało się, że to właśnie ta z przodu, po prawej stronie. Najlepiej mieć ze sobą kamizelkę odblaskową, żeby być widocznym dla innych kierowców. Ja akurat miałem, więc ją założyłem.

W bagażniku miałem zapasowe koło, więc zabrałem się za wymianę. Podnoszenie auta to kwestia dobrego podnośnika. Szczęśliwie miałem taki, który działał na klucz, więc wystarczyło go ustawić pod odpowiednim punktem podwozia i podnieść samochód. To trochę siły wymaga, ale jakoś dałem radę.

Kiedy auto było już uniesione, przyszła pora na odkręcenie śrub z uszkodzonej opony. Użyłem klucza do kół i odkręciłem je. Pamiętajcie, żeby nie gubić śrub, bo potem będziecie mieć problem! Następnie zdjąłem przebitą oponę i założyłem zapasowe koło, dokręcając śruby.

Kiedy wszystko było już na swoim miejscu, opuściłem auto i sprawdziłem, czy wszystko jest dobrze dokręcone. No i to by było na tyle! Wtedy po prostu wsiadłem do auta i ruszyłem dalej. Warto jednak jak najszybciej udać się do wulkanizatora, żeby naprawić uszkodzoną oponę

Jeżeli masz problem z którym jednak nie możesz sobie poradzić, zachęcam do skorzystania z usług profesjonalisty : Pomoc Drogowa Bolesławiec 24h Tomek Sokołowski, Bolesława Chrobrego 21, Bolesławiec, telefon 606 797 680

Image by Hannes Edinger from Pixabay

Artykuł sponsorowany