Dlaczego dużo jem i nie mogę przybrać na wadze?

Jest wiele powodów które mogły przyczynić się do tego że możesz dużo jeść i nie możesz przybrać na wadze. Może to być spowodowane podstawową kwestią zdrowotną lub może to być coś związanego z Twoimi nawykami żywieniowymi i rutyną ćwiczeń.

Być może to zbyt mała ilość kalorii, pomijanie posiłków ze względu na napięty harmonogram lub nie jesz żywności z niezbędną ilością tłuszczów i węglowodanów dla przyrostu masy ciała. Może to być również spowodowane tym, jak dana osoba je. Jedzenie powoli i żucie dokładnie może pomóc organizmowi powiedzieć mózgowi, że jesteś pełny, co zmniejsza ilość spożywanego jedzenia.

Jeśli stwierdzisz, że ciągle nie możesz przybrać na wadze, mimo że jesz wystarczająco dużo, możliwe, że twoje zdrowie psychiczne wpływa na twoją zdolność do zdrowego odżywiania się. Jeśli masz te problemy, ważne jest, aby szukać pomocy u specjalisty zdrowia psychicznego. Często może to być pierwszy krok do powrotu do normalnej wagi i poprawy zdrowia.

Ważne jest, aby śledzić swoje nawyki żywieniowe. Na początek zrób listę wszystkiego, co jesz i pijesz przez kilka dni. Zapisz, kiedy to zjadłeś lub wypiłeś i zanotuj, jak się czułeś w czasie posiłku lub przekąski.

Następnie spójrz wstecz na dziennik i zobacz, jakie nawyki wyróżniają się dla Ciebie. Na przykład, jeśli nie możesz jeść, gdy czujesz się zestresowany lub znudzony, to zapisz to.

Śledzenie swoich nawyków to świetny sposób na zidentyfikowanie tych, które chcesz zmienić. Pomaga również w ustaleniu celów i stworzeniu planu ich pokonania. Najlepsze jest to, że łatwo jest zacząć od małych rzeczy, a następnie budować na tych nawykach, aby osiągnąć większe, bardziej trwałe zmiany.

Image by Vidmir Raic from Pixabay