Co robić, gdy nie możesz spać ?

Jeśli nie możesz spać w nocy, być może nadszedł czas, aby zmienić swoje nawyki lub udać się do lekarza, przyczyn może być naprawdę sporo a brak snu wpływa negatywnie zarówno na fizyczny jak i psychiczny stan organizmu.

Na szczęście nie zawsze bezsenność to poważne dolegliwości. Często krótkotrwałe problemy mogą być leczone poprzez wprowadzenie zmian w stylu życia.

Weź ciepłą kąpiel

Ciepła kąpiel jest jedną z najbardziej relaksujących rzeczy, które można zrobić, a także może pomóc przygotować się do lepszego snu. Może również poprawić nastrój.

W Internecie wiele artykułów wskazuje, że ludzie, którzy wzięli ciepłe kąpiele co najmniej jedną do dwóch godzin przed snem doświadczyli lepszej jakości snu i lepszej wydajności snu niż ci, którzy nie.

Ciepła kąpiel wyzwala naturalny proces cyrkadialny twojego ciała, który pomaga zsynchronizować twój wewnętrzny zegar. Jest to ten sam proces, który ma miejsce, gdy przechodzisz z dnia na noc, proces, do którego twoje ciało jest przyzwyczajone i naturalnie chce powtarzać każdej nocy.

Zmień swoją pościel

Jeśli masz problemy z zasypianiem, twoja pościel może być przyczyną problemu. Podczas snu Twoje ciało zrzuca komórki skóry, które mogą gromadzić się na pościeli i poduszce.

Nagromadzenie tych zanieczyszczeń może przyciągać roztocza i alergeny do pościeli, co może wpływać na zdolność do komfortowego snu.

Prześcieradła i poszewki na poduszki powinny być prane regularnie (zazwyczaj co tydzień), aby były wolne od grzybów, bakterii i roztoczy.

Zmiana pościeli może również odświeżyć Twój pokój i pomóc Ci lepiej zasnąć.

Idź na spacer

Wstań i idź na spacer jeśli to możliwe. Spacer uwalnia endorfiny, które relaksują twoje ciało i pomagają ci poczuć się lepiej. Zmieniaj swoje trasy, aby uniknąć znudzenia i utrzymać mięśnie w sile. W nocy nie zapuszczaj się jednak w nieznane lub możliwie niebezpieczne tereny.

Poćwicz odrobinę.

Ćwiczenia to świetny sposób na poprawienie jakości snu, ale musisz je odpowiednio zaplanować. Najlepiej jest poćwiczyć trochę cardio.

Poruszaj się troszeczkę.

Wstań i poruszaj się. Szybki wypad do kuchni lub salonu może być twoim biletem do dobrego snu.

Spróbuj medytacji

Świat zna wiele technik medytacyjnych, które możesz spróbować, w tym mindfulness, ćwiczenia oddechowe i wizualizacje. Mogą one pomóc uspokoić umysł i ciało, abyś mógł zasnąć.

Jeśli jesteś nowy w medytacji, zacznij od krótkich sesji i stopniowo zwiększaj je w czasie. Możesz odczuwać pewien dyskomfort, ale jest to normalne i minie w miarę jak będziesz praktykować więcej.

Praktykowanie medytacji pomaga zwiększyć poziom hormonów, które pomagają ci lepiej spać. Obniża również hormon stresu – kortyzol, który jest częstą przyczyną bezsenności.

Image by Jörn Heller from Pixabay