Meble ogrodowe z surowców naturalnych czy tworzyw sztucznych? Porównujemy!
Bez mebli ogrodowych trudno wyobrazić sobie komfortowo urządzoną przydomową przestrzeń. Wybór jednak bywa niełatwy, bo przecież producenci kuszą kształtnymi, designerskimi meblami ogrodowymi, w tym zestawami, które stają się wręcz wielofunkcyjne. Co więcej, na rynku znaleźć można zarówno te bazujące na materiałach naturalnych, jak i tworzywach sztucznych. Lepiej sprawdzą się meble ogrodowe z naturalnych surowców, a może te bazujące na tworzywach sztucznych? Czas porównać zalety i wady obu grup produktów.
Meble ogrodowe z tworzyw naturalnych – czym się charakteryzują?
Meble ogrodowe, które bazują na tworzywach naturalnych, przede wszystkim doskonale wpisują się w estetykę zielonych przestrzeni. Drewniane, wiklinowe czy rattanowe meble ogrodowe są niemalże ukłonem w kierunku przyrody. Ich estetyka jest dość uniwersalna, więc łatwo je można wkomponować zarówno w ogrody o aranżacji sielskiej, prowansalskiej, naturalnej, jak i tej nieco nowocześniejszej.
Meble ogrodowe z tworzyw sztucznych – jakie oferują cechy?
Wśród mebli ogrodowych, które bazują na tworzywach sztucznych, znaleźć można produkty plastikowe czy też technorattanowe. W tej grupie dostępne są również metalowe meble ogrodowe, których propozycje znajdziemy na stronie https://bazkar.pl/.
Cechy łączące każdą z tych propozycji są przede wszystkim trwałość i wytrzymałość. Tworzywa sztuczne są odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych. Najczęściej nie wymagają dodatkowych zabiegów konserwujących czy impregnujących, więc są łatwiejsze w pielęgnacji i utrzymaniu w czystości. Są także bardzo stabilne, a ich walory wizualne odpowiadają wielu współczesnym trendom ogrodowym.
Zalety i wady ogrodowych mebli z tworzyw naturalnych
Meble ogrodowe z tworzyw naturalnych zachwycają estetyką oraz idealnym komponowaniem się z otaczającą dom przyrodą.
Drewniane meble są bardzo stabilne, a uwagę przyciągają ich kształty, wygoda użytkowania, a także charakterystyczny rysunek drewna, który sprawia, że każdy element ogrodowej architektury staje się unikalny. Trzeba jednak odpowiednio o nie dbać, na bieżąco eliminować nawet drobne uszkodzenia, bo drewno nie lubi wilgoci ani nieproszonych gości. Poza tym w sezonie jesienno-zimowym niezbędne jest zabezpieczenie, a zarówno przed, jak i po sezonie trzeba zadbać o konserwację i impregnację. Tak przygotowane meble ogrodowe z drewna odwdzięczą się wygodą użytkowania i niezmienną estetyką przez kolejne lata.
Rattanowe czy wiklinowe meble ogrodowe są za to lekkie, mobilne, do tego znajdujemy tu propozycje klasyczne, eleganckie, ale i te bardzo designerskie, wręcz futurystyczne! Dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, co czyni je idealnymi do ogrodowych przestrzeni. Nie można również narzekać na wygodę użytkowania. Z wad wymienia się jednak mniejszą trwałość niż chociażby drewnianych odpowiedników, ponadto wymagającą pielęgnację. Są one również podatne na uszkodzenia mechaniczne, więc trzeba się z nimi obchodzić ostrożnie.
Zalety i wady mebli do ogrodu, które bazują na tworzywach sztucznych
Meble z tworzyw sztucznych, tych o odpowiedniej jakości, są w stanie przetrwać długie lata użytkowania. Zarówno meble technorattanowe, plastikowe, jak i metalowe doskonale radzą sobie z warunkami atmosferycznymi. Są niewymagające w pielęgnacji, a estetyką potrafią zaskoczyć najwybredniejszych użytkowników. Te propozycje należą jednak do jednych z najdroższych, co uznaje się za główny minus.
Przemyślmy, czego potrzebujemy i oczekujemy, a uda nam się wybrać meble ogrodowe, które zadowolą pod każdym względem.
Artykuł partnera