Oświetlenie w łazience – dla estetyki, dekoracyjności i funkcjonalności

W łazience spędzamy sporo czasu każdego dnia. Przestrzeń ta służy nam do codziennej pielęgnacji, wykonywania zabiegów higienicznych, a także do relaksu. Pomieszczenie to powinno być komfortowe i bezpieczne w codziennym użytkowaniu, a także sprzyjające odprężaniu się w kąpieli. Liczymy również na walory dekoracyjne. To wszystko jest nam w stanie zapewnić odpowiednie wyposażenie, ale i oświetlenie. Jakie lampy sprawdzą się w tym szczególnym wnętrzu? O czym należy pamiętać podczas ich wybierania? Odpowiadamy na kilka istotnych pytań.

Oświetlenie sufitowe w łazience – must have

Łazienka nie może się obejść bez oświetlenia sufitowego. Nie ma znaczenia jej metraż, aranżacja czy częstotliwość użytkowania – nawet bowiem ta, która została przeznaczona dla gości, potrzebuje równomiernego rozświetlenia. Bez lamp sufitowych nie obejdzie się również łazienka, w której można liczyć na dostęp do światła naturalnego, dzięki oknu.

Na suficie mogą zagościć klasyczne lampy wiszące, o ile nie będą przeszkadzały domownikom podczas poruszania się po łazience. Warto zatem zwracać uwagę na długość linki, na jakiej zawieszona jest wybrana lampa. Dostępne są modele z linkami o regulowanej długości, co ułatwia dopasowanie lampy do wysokości łazienki. Ciekawe i praktyczne modele można znaleźć na stronie https://azzardo.com.pl/.

Jeśli łazienka jest dość mała i/lub bardzo niska, lepiej postawić na plafony. Ich płaska forma i minimalistyczna konstrukcja doskonale wpisują się w potrzeby skromnych metrażem pomieszczeń, w których zbyt rozłożyste i obszerne modele oświetleniowe przytłaczają wnętrza.

Oświetlenie lustra – praktyczne i dekoracyjne

Nie można zapominać o oświetleniu strefy umywalkowej wraz z lustrem. To tutaj panie wykonują makijaż i dopracowują fryzurę, a panowie dbają o zarost. Jest to strefa przeznaczona do wykonywania czynności pielęgnacyjnych, dlatego niezbędne jest tu dobre oświetlenie. Światło powinno mieć zimną lub neutralną barwę, aby można było dostrzegać szczegóły, a kolory i kształty nie były przekłamane.

Oświetlenie lustra nie może powodować powstawania cieni, a także niepożądany jest efekt rażenia w oczy. Sprawdzą się tu zatem montowane bocznie kinkiety z kloszami, oświetlenie LED-owe instalowane nad górną krawędzią lustra lub oświetlenie montowane na wszystkich krawędziach lustra. Może być ono zintegrowane z lustrem, co pozwala zaoszczędzić miejsce w łazience.

Lampy w strefie relaksu – nad wanną lub kabiną prysznicową

Kąpiel po stresującym dniu lub czas spędzony na zabiegach pielęgnacyjnych – niczym w domowym SPA. Aby się odprężyć i zrelaksować w strefie, w której znajduje się wanna bądź kabina prysznicowa, przyda się subtelne, przytłumione światło o ciepłej barwie. Sprawdzą się tu zatem punktowe źródła światła.

W każdej łazience należy zadbać o zróżnicowane oświetlenie, bo są tu strefy o różnych cechach i sposobach użytkowania. Dobierajmy je zgodnie z potrzebami domowników, przeznaczeniem poszczególnych stref, aranżacją łazienki, a także mając na względzie, że lampy będą narażone na zachlapania i wilgoć, stąd muszą oferować odporność na takie warunki. Czas rozświetlić swoją łazienkę!

Artykuł partnera