Praktyczna i stylowa kuchnia industrialna – jak ją oświetlić?

Kuchnia to serce domu. Pomieszczenie, w którym skupia się życie rodzinne, ponadto to właśnie tutaj chętnie przyjmujemy niewielką grupę gości, aby raczyć się klimatem kuchenno-jadalnianego wnętrza, przy napojach i przekąskach. W domach wielu z nas goszczą kuchnie urządzone w stylu industrialnym. Ten wystrój jest bowiem praktyczny, niezwykle klimatyczny, a przy tym nieco tajemniczy. Jak jednak oświetlić i ożywić kuchnię w tym stylu? Jakie lampy będą do niej najlepiej pasowały?

Kuchnia industrialna – czym się charakteryzuje?

Styl industrialny to umiłowanie poprzemysłowych wnętrz. Kwintesencja przestronności, minimalizmu i pewnej dozy surowości, która widziana jest głównie wśród naturalnych materiałów, takich jak cegła pozostawiona na ścianie czy drewniane słupy nadające pomieszczeniu ciekawego wyrazu. W kuchniach urządzanych w ten sposób jest jednak niezwykle przytulnie, ciepło i klimatycznie. Nie brakuje tu miejsca na zarówno naturalne surowce, jak i ekskluzywne akcenty.

Tak naprawdę styl industrialny w każdej kuchni może się prezentować inaczej. Można nadać mu nuty glamour lub sprawić, że będzie maksymalnie minimalistyczny, nieco chłodny i surowy, za to wyrażający w każdym elemencie wyposażenia kunszt tworzenia i projektowania. Takie kuchnie – niezależnie od ich wykończenia i finalnego stylu – wymagają zastosowania odpowiedniego oświetlenia.

Oświetlenie w kuchni – jakie spełnia funkcje?

Oświetlenie w kuchennym wnętrzu odpowiada za podkreślenie najciekawszych elementów aranżacyjnych. Funkcja dekoracyjne jest zatem niezwykle ważna, szczególnie wśród industrialnego wystroju kuchennego, który aż się prosi o skierowanie uwagi na najbardziej charakterystyczne elementy. Na tym jednak nie koniec.

W każdej kuchni niezbędne jest światło, które pozwala komfortowo i z zachowaniem bezpieczeństwa przygotowywać posiłki dla całej rodziny. Pod tym względem industrialna kuchnia nie różni się od innych. Potrzebne są tu zatem lampy sufitowe, ale i oświetlenie robocze, a na koniec wspomniane już światło dekoracyjne. Lampy spełniające każdą z tych ról można znaleźć na stronie https://lightplus.pl/.

Propozycje lamp do kuchni industrialnych

Choć modne wnętrza industrialne obfitują w oświetlenie utrzymane w ciemnych odcieniach, głównie w czerni, nie jest to jedyna możliwość. Dobrze sprawdzają się konstrukcje, które prezentują piękno kolorów srebra, złota czy miedzi.

W tak urządzonej kuchni na suficie mogą zatem zagościć lampy na szynach, które są bardzo praktyczne, a ruchome punkty świetlne pozwalają na precyzyjne dopasowanie sposobu oświetlania wybranych fragmentów przestrzeni, a także całej kuchni.

Inną propozycję są pojedyncze lampy wiszące, z długimi linkami, zakończone prostymi kloszami, które subtelnie oplatają kształtną żarówkę. Klosze mogą być ażurowe, metalowe, a jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest rezygnacja z jakiegokolwiek klosza. Duża żarówka w nietypowym kształcie i z widocznym żarnikiem dodaje uroku industrialnej kuchni.

Nie możemy zapominać o doświetleniu przestrzeni roboczych – tu sprawdzą się listwy LED lub klasyczne oświetlenie podszafkowe. Do tego można dobrać montowane na ścianach lampy, które zaoferują zarówno funkcjonalność, estetykę, jak i walory dekoracyjne.

Wystrój przyległych przestrzeni

Na koniec pamiętajmy o tym, że kuchnie industrialne to bardzo często przestrzenie otwarte, łączone z jadalnią, a nawet strefą przeznaczoną na salon. Weźmy zatem pod uwagę ich klimat oraz estetykę zastosowanych lamp, aby wraz z kuchnią tworzyły spójne wnętrze.

Artykuł partnera

Foto : Pixabay.com