Jakie buty powinieneś nosić na siłownię?

Jeśli wybierasz się na siłownię, powinieneś zabrać ze sobą odpowiednie obuwie, które nie będzie przeszkadzało a nawet pomoże Ci w ćwiczeniach czy treningu na który się wybierasz. Na całe szczęście do wyboru mamy wiele opcji, które zostały zaprojektowane aby Ci pomóc.

Niezależnie od tego, czy trenujesz do maratonu, wykonujesz swój pierwszy trening siłowy, czy po prostu idziesz na siłownię, aby podnieść ciężary, odpowiedni rodzaj butów zrobi różnicę. Wybór niewłaściwego rodzaju butów może prowadzić do kontuzji, nie wspominając już o utrudnianiu uzyskania jak największej korzyści z treningów.

Wybierając buty na siłownię, szukaj takich, które są dobrze dopasowane do anatomii stopy i wygodne w noszeniu. Ważne jest również, aby rozważyć, jak dużo ćwiczeń planujesz wykonać i jaka jest intensywność Twoich treningów.

Jeśli jesteś początkujący, rozważ zakup butów treningowych, które są lekkie i elastyczne. Te buty mogą pomóc Ci nauczyć się prawidłowej formy i zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Będziesz także chciał upewnić się, że mają wystarczającą trakcję, abyś mógł bezpiecznie wykonywać szybkie, wielokierunkowe ruchy. Trakcja może pomóc Ci zachować bezpieczeństwo i uniknąć urazów, takich jak zwichnięcia kolan lub kostek.

Buty do biegania są dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach – od minimalistycznych bez żadnych dodatkowych funkcji po zaawansowane typy, które pomagają biegaczom biegać bardziej efektywnie. Niektóre z nich mają nawet wkładkę, która ma zapobiec przetaczaniu się stóp do wewnątrz (tzw. nadpronacja) podczas biegania lub chodzenia.

W przeciwieństwie do butów do biegania, buty do podnoszenia ciężarów mają podwyższone pięty, aby zwiększyć zdolność do utrzymania prawidłowej postawy podczas podnoszenia ciężarów. To może pomóc zapewnić, że twoje przysiady są głębokie, a twoje podbicia są wybuchowe.

Oprócz podniesienia pięty, buty do podnoszenia ciężarów mają twardą podstawę, która jest zaprojektowana tak, aby czuć się stabilnie podczas wykonywania ćwiczeń. Jest to ważne, aby wspierać optymalny rozwój siły i zapobiegać kontuzjom.

Większość butów do podnoszenia ciężarów wykorzystuje termoplastyczny poliuretan (TPU), drewno, skórę i piankę o wysokiej gęstości, aby zapewnić różny poziom stabilności. Niektóre buty do podnoszenia ciężarów posiadają również dodatkowe zabezpieczenie śródstopia, takie jak paski na rzepy lub systemy sznurowania BOA, aby pomóc w utrzymaniu stopy w pozycji zamkniętej i stabilnej.


Jeśli chodzi o wybór butów do crossfit, to najważniejsze jest żeby dobrze pasowały i żebyś czuł / czuła się w nich komfortowo.

Po drugie, powinieneś upewnić się, że twoje buty crossfit są wykonane z trwałego materiału. Pomoże to zapewnić, że będą one odpowiednie i mogą wytrzymać intensywny nacisk podczas ćwiczeń.

Wreszcie, powinieneś upewnić się, że mają dobrą dobrą amortyzację i odchylność. Te cechy sprawią, że but będzie bardziej komfortowy w noszeniu, a także zmniejszy zmęczenie, które możesz odczuwać podczas treningu.

Na koniec ważne jest, aby szukać butów crossfitowych, które mają szeroki toe box. Pozwoli to twoim stopom rozszerzyć się podczas wykonywania ruchów takich jak przysiady i szarpnięcia. To pomoże zapobiec otarciom i pęcherzom od rozwoju na podeszwie stóp.

Image by karabulakastan from Pixabay