Jak rozpoznać zafałszowany miód ?

Kiedy idziesz do swojego sklepu i bierzesz słoik miodu, pewnie zawsze zastanawiasz się czy jest to prawdziwy miód czy kolejny techniczny wyrób z nie wiadomo czego. Niestety baradzo ale to bardzo często zdarza się, że miód jest zafałszowany innymi składnikami, takimi jak syrop kukurydziany, glukoza czy syrop buraczany.

Miód jest wysoce skoncentrowanym roztworem cukrów i dlatego ostatecznie rozpuszcza się w wodzie. Jednak całkowite rozpuszczenie zajmuje trochę czasu ze względu na jego wysoką lepkość.

Według FDA, około dziesięć importowanych próbek miodu poddanych ostatnio testom okazało się być zafałszowanych niezadeklarowanymi substancjami słodzącymi, takimi jak tańsze syropy z trzciny cukrowej i kukurydzy. Stąd niezwykle istotne jest przeprowadzanie regularnych testów, aby upewnić się, że Twój miód jest czysty.

Ale nie martw się są sposoby, które możesz wykonać w domu, aby upewnić się, że kupowany miód jest prawdziwy.

Na etykiecie powinna być jasna informacja o tym co znajduje się w słoiku, oczywiście często jest to nieprawdą ale w wielu przypadkach producenci aby uniknąć kar piszą co jest w składzie naprawdę bo ludzie i tak tego nie czytają. Jak jest wzmianka o syropie kukurydzianym czy glukozowym to zostawiamy produkt na miejscu.

Drugim testem jest zmieszanie octu i wody razem i jeśli zacznie się pienić to jest to prawdopodobnie znak, że miód, który kupujesz został zafałszowany.

Innym sposobem na sprawdzenie czystości miodu jest umieszczenie jego kropli na bibule. Jeśli miód zostawi na niej ślad, to nie jest on czysty.

Najlepiej więc jest kupić miód od znanego pszczelarza który raczej nikogo nie oszuka bo nie jest to w jego długoterminowym interesie.

Image by Steve Buissinne from Pixabay