Czy nadpotliwość da się wyleczyć?

Nie ma nic złego w poceniu się w trakcie intensywnego wysiłku. Następuje wtedy naturalna regulacja ciepłoty ciała. Jeżeli jednak proces pojawia się nieoczekiwanie, niezależnie od pory roku, występuje tzw. nadpotliwość. Wpływa na komfort życia, utrudnia codzienne funkcjonowanie i jest uciążliwa dla otoczenia, gdy występuje wraz z nieprzyjemnym zapachem.

Leczenie nadpotliwości w Warszawie jest możliwe i odbywa się skutecznie w klinice medycyny estetycznej.

Objawy nadpotliwości

Nadpotliwość to nadmierne pocenie się w stosunku do potrzeb utrzymania optymalnej temperatury ciała. Schorzenie dotyka nawet 3% populacji ludzkiej i objawia się:

  • lepkimi, wilgotnymi i mokrymi dłońmi,
  • lepkimi, wilgotnymi i mokrymi podeszwami stóp,
  • częstym poceniem się,
  • zauważalną potliwością widoczną na ubraniach.

U osób z nadpotliwością występują także problemy skórne oraz infekcje grzybicze i bakteryjne. Ponadto na skórze widoczne są odczyny alergiczne spowodowane nadmierną higieną i nadużywaniem środków odświeżających.

Przyczyny nadpotliwości

Problemy z nadpotliwością występują najczęściej w okresie dojrzewania, ale mogą pojawić się również wcześniej. Wraz z wiekiem powinna nastąpić poprawa, niestety, nie zawsze tak jest.

Nadmierna potliwość wynika z nadczynności gruczołów potowych odpowiedzialnych za regulację temperatury ciała. Innym czynnikiem jest stres, lęk oraz nerwowość.

Rodzaje nadmiernego pocenia

Nadpotliwość pierwotna pojawia się bez koniecznej przyczyny chorobowej i występuje miejscowo. Najczęściej dotyczy dłoni, stóp lub pach.

Nadpotliwość wtórna występuje rzadziej i obejmuje obszar całego ciała. Współistnieje z innymi chorobami, takimi jak przewlekłe infekcje, choroby endokrynologiczne, nowotwory, zaburzenia neurologiczne, zatrucia, choroby serca, nadużywanie alkoholu, stosowanie innych używek,

Silne pocenie może wystąpić także w okresie ciąży i wynikać z otyłości. Mają z tym problem także kobiety w okresie menopauzy, w efekcie uderzeń gorąca.

Leczenie nadpotliwości w Warszawie

Leczenie uzależnione jest od typu nadpotliwości. Niezbędna jest tu właściwa diagnostyka oraz poznanie przyczyn wystąpienia schorzenia. Przede wszystkim należy wykluczyć choroby ogólnoustrojowe. Lekarz w procesie diagnostycznym wykorzystuje skalę HDSS (ang. Hyperhidrosis Disease Severity Scale), która pozwala określić dolegliwości pacjenta związane z nadmierną potliwością.

Leczenie miejscowe rozpoczyna się od stosowania dedykowanych preparatów aplikowanych na skórę. W terapii ogólnej wykorzystywane są natomiast leki antycholinergiczne. Jeżeli okażą się nieskuteczne, należy wdrożyć bardziej zaawansowane leczenie nadpotliwości w WarszawieNależą do nich toksyna botulinowa (botoks), laseroterapia oraz ultradźwięki.

Leczenie nadpotliwości w Warszawie – podsumowanie

Przed rozpoczęciem leczenia nadpotliwości, niezwykle ważne jest przejście dokładnego procesu diagnostycznego i poznanie przyczyn wystąpienia schorzenia. Dzięki temu podjęte działania będą skuteczne i pozwolą rozwiązać problem raz na zawsze.

Artykuł partnera