Jak dbać o psa w trakcie upałów – poznaj porady weterynarza!
Czerwiec, lipiec, a często także sierpień to najgorętszy okres w roku. W tym czasie nie tylko ludzie, lecz także ich czworonożni przyjaciele są szczególnie narażeni na przegrzanie. Jakie są jego objawy, jak mu zapobiegać i jak reagować na udar cieplny u psa? Czytaj dalej, aby poznać porady weterynarza!
Objawy udaru cieplnego u psa
Na początek warto zaznaczyć, że objawy udaru mogą się różnić zależnie od rasy, ale też usposobienia psa. Dlatego warto uważnie obserwować swojego pupila już od jego pierwszych dni w domu, aby móc łatwo ocenić, kiedy ze zwierzakiem dzieje się coś niewłaściwego.
Niektóre objawy udaru są jednak w znacznej mierze podobne – przede wszystkim są to osłabienie i dyszenie, którym często towarzyszy przyspieszony, przerywany oddech – oznaczają one, że pies próbuje pozbyć się nadmiaru ciepła ze swojego ciała. Oprócz tego występują też suche, czasem zaczerwienione lub sine błony śluzowe. Niepokojącą oznaką jest również moment, w którym pies zaczyna intensywnie się ślinić.
Pies ma udar – jak reagować?
W przypadku objawów przegrzania każdy weterynarz poradzi to samo – jak najszybciej zmierzyć zwierzęciu temperaturę oraz skontaktować się ze specjalistą lub, jeśli objawy będą nasilone, zabrać pupila do miejsca, jakim jest najbliższa klinika weterynarii.
Zanim pies otrzyma profesjonalne usługi weterynaryjne trzeba postarać się udzielić mu możliwie najlepszej pierwszej pomocy – spryskać delikatnie wodą, przenieść do cienia lub w okolice wentylatora, aby obniżyć temperaturę ciała. W pobliżu zwierzaka powinna też znaleźć się miska ze świeżą, chłodną wodą! Więcej porad dotyczących reagowania w kryzysowych sytuacjach znajdziesz w https://www.vikravet.pl/porady.
Jak dbać o psa w trakcie upałów, aby zapobiegać przegrzaniu
Jak wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć! Lecznica dla zwierząt nie jest ulubionym miejscem żadnego psiaka, ani jego właściciela, nawet jeśli pracują w niej najlepsi weterynarze. Przygotowaliśmy więc dla Ciebie porady weterynarza, dzięki którym dowiesz się, jak ochronić swojego pupila przed przegrzaniem!
Przede wszystkim zawsze powinien on mieć dostęp do chłodnej i świeżej wody – jest to bardzo ważne, gdy wraz z psem podróżujesz autem. Pamiętaj, żeby robić regularne przerwy, podczas których ten będzie mógł się napić i załatwić swoje potrzeby. Oprócz tego w okresie letnim staraj się zabierać swojego pupila na spacery wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy jest już znacznie chłodniej i mniej parno. Latem zrezygnujcie też z intensywnej aktywności fizycznej.
Jakie psy są najbardziej narażone na udar?
Warto pamiętać o tym, że mimo iż największe ryzyko udaru u psa występuje w miesiącach letnich, to może on wystąpić nawet zimą. Przegrzanie bardzo często jest wynikiem nadmiernego wysiłku fizycznego, szczególnie u psów otyłych oraz starszych, a także ras z bardzo krótką kufą (mopsy, boksery).
Nie mniej narażone na udar są także czworonogi o grubej i gęstej sierści, szczególnie jeśli jest czarna. To samo dotyczy wszystkich kotów, więc nie zapomnij postawić miski ze świeżą wodą także i dla nich!
Artykuł artnera