Dostęp linowy i budowlany, czyli szkolenia wysokościowe i ich różne oblicza

Prace wysokościowe należą o grupy prac szczególnie niebezpiecznych. Wykonujące ją osoby powinny mieć stalowe nerwy, doskonałą kondycję fizyczną i odpowiednie uprawnienia. Żeby zdobyć uprawnienia, trzeba oczywiście ukończyć odpowiednie szkolenia wysokościowe. Przeprowadzane one są w różnych zakresach, dla różnych przedstawicieli przemysłu. Dzisiaj omówimy trzy najpopularniejsze szkolenia do pracy na wysokości.

Dostęp linowy, czyli alpinizm przemysłowy

Alpinizm przemysłowy to prace na wysokościach wykonywane w podwieszeniu lub podparciu, z wykorzystaniem lin i specjalistycznego sprzętu. Pracownicy, wykonujący usługi wysokościowe, zatrudniani są najczęściej do prac w miejscach, w których niemożliwe jest zastosowanie innych rozwiązań, takich jak chociażby rusztowania lub podnośniki koszowe. Często o ich pomoc prosi się również tam, gdzie zastosowanie wyżej wymienionych rozwiązań wiązałoby się ze zbyt dużymi kosztami lub dużym ryzykiem.

Szkolenie z dostępu linowego jest podzielone na część praktyczną i teoretyczną. Podczas szkolenia, przyszli alpiniści poznają zagadnienia dotyczące zabezpieczeń w trakcie pracy – zarówno na dachach (płaskich i o różnych stopniach nachylenia) oraz masztach i konstrukcjach. Szkolenie obejmuje również organizację pracy, znajomość przepisów dotyczących prac na wysokościach, a także poznanie zagadnień z dziedziny ratownictwa i autoratownictwa.

Po zakończonym szkoleniu przyszli alpiniści otrzymują certyfikat ukończenia szkolenia teoretycznego i praktycznego.

Dostęp budowlany, czyli szkolenie podstawowe

Dostęp budowlany to szkolenie wysokościowe, które skierowane jest przede wszystkim (choć nie tylko) do pracowników z branży budowlanej i montażowej. Kurs ten powinni ukończyć wszyscy pracownicy, którzy w swojej pracy korzystają z drabin, rusztowań, podnośników, podestów, a także poruszających się po kratownicach, masztach i słupach.

Tak samo jak w przypadku szkolenia z dostępu linowego, tak i szkolenie podstawowe, składa się z części praktycznej i teoretycznej. Część praktyczna często odbywa się na specjalnie przygotowanych w tym celu konstrukcjach.

Podczas szkolenia pracownicy dowiadują się m.in. jakie zagrożenia związane są z wykonywaniem prac na wysokościach, a także jakie działania powinny być podejmowane, aby zniwelować ryzyko ich występowania. Podczas szkoleń nabywają umiejętności konieczne do prowadzenia prac wysokościowych na różnego rodzaju powierzchniach. Więcej o tego typu szkoleniach znajdziesz np. na https://alpinizmprzemyslowy.pl/szkolenia-wysokosciowe/szkolenie-podstawe/.

An industrial climber fastens the carabiners at a height. Climbing rope and equipment for high-altitude work, close-up

Szkolenie dla służb BHP

Szkolenia — Nadzór nad pracą na wysokościach, to szkolenie przeznaczone głównie dla osób, których zadaniem jest kierowanie pracownikami, którzy wykonują prace na wysokościach, a także dla pracowników służb BHP.

Cel szkolenia to m.in. poszerzenie wiedzy wyżej wymienionych grup z zagadnień dotyczących nie tylko prawidłowego zarządzania pracami, ale także nadzoru nad przestrzeganiem przepisów BHP. Po zakończonym szkoleniu kursant powinien posiadać wiedzę związaną z technikami pracy, a także eksploatacją sprzętu.

Artykuł partnera

Źródło zdjęć https://stock.adobe.com/pl/