Które profile do okien są najcieplejsze?

Okna powinny nie tylko zapewniać jak najlepsze doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym, lecz także gwarantować skuteczną izolację akustyczną i termiczną. Ten ostatni element ma szczególne znaczenie w obliczu rosnących cen energii. Czym się kierować, wybierając tak zwane ciepłe okna? Na które współczynniki trzeba zwrócić uwagę? Kiedy można powiedzieć, że okna są energooszczędne?

Stale rosnące ceny energii i zmiany klimatyczne powodują, że klienci budujący domy albo chcący wymienić okna w swoich mieszkaniach szukają rozwiązań, które zapewnią skuteczną izolację termiczną. Większość ma bowiem świadomość, że przez profile okienne i drzwiowe o słabych współczynnikach można stracić nawet do 25 procent energii termicznej wykorzystywanej do ogrzewania budynków.

Co to znaczy w praktyce? Jeśli kupi się okna i drzwi o niewystarczającej izolacyjności, koszty ogrzewania mogą być wyższe nawet o ¼ niż wtedy, gdy zamontuje się modele gwarantujące minimalne straty ciepła.

Na co zatem zwrócić uwagę, szukając okien do swojego domu?

Współczynnik przenikania ciepła

Przede wszystkim na wartość współczynnika przenikania ciepła. Im ten parametr jest niższy, tym mniejsze straty ciepła w budynku. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami budowlanymi, Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła dla całego okna nie powinien być wyższy niż 0,9 W/(m2K).

Co ważne, współczynnik przenikania ciepła określa się nie tylko dla całego okna, lecz także dla pakietu szybowego i dla samego profilu – ramy okiennej. W przypadku pakietu szybowego mówimy o współczynniku Ug, zaś profilu – o współczynniku Uf. Wartość tego ostatniego wynosi przeciętnie od 1,4 do 1,3 W/(m2K), na rynku dostępne są jednak okna energooszczędne i pasywne, które mają Uf równy 0,9 W/(m2K) lub niższy.

Profile do okien o Uf wynoszącym 0,88 W/(m2K) ma w swojej ofercie m.in. firma Gealan: https://www.gealan.de/pl/okna/. Są to modele z serii GEALAN-KUBUS.

Liczba pakietów szybowych

Co poza powyższymi parametrami ma znaczenie, gdy szuka się ciepłych okien? Liczba pakietów szybowych, czyli szyb i komór pomiędzy nimi oraz samych komór. Generalna zasada jest taka, że im ich więcej, tym lepsza izolacyjność termiczna okna.

Firmy, które zajmują się produkcją stolarki okiennej, mają w swojej ofercie okna z dwiema, trzema, czterema, pięcioma, sześcioma, a nawet siedmioma komorami. Największą popularnością cieszą się te pięcio- i sześciokomorowe ze względu na korzystny stosunek jakości do ceny.

Jeśli chodzi o liczbę szyb, zazwyczaj spotyka się wersje trzyszybowe, które mają dobrą izolacyjność cieplną i stosunkowo niską wagę.

Ciepły montaż

Dodatkowo trzeba pamiętać, że wybór nawet najcieplejszych okien nie wystarczy. Trzeba jeszcze zadbać o ich właściwy montaż. Okna powinny być umieszczone niezbyt głęboko w ścianie budynku i odpowiednio docieplone zwłaszcza w miejscach, w których mogą występować mostki cieplne.

Najlepszym rozwiązaniem jest montaż warstwowy nazywany również ciepłym. W trakcie takiego montażu wykorzystuje się mechaniczne mocowania i trzy warstwy izolacyjne, żeby skutecznie uszczelnić połączenie między oknem a murem.

Artykuł partnera